-
Vendor:Schülke & MayrSchülke Esemtan® Active GEL - 500 m | Bottle (500 ml)
Regular price £4.11 GBPSale price £4.11 GBP Regular priceUnit price £8.22 per l£4.11 GBP -
Vendor:AmpriAmpri rubber hot water bottle with a screw cap 2 liters, blue and red | Pack (1 piece)
Regular price From £2.47 GBPSale price From £2.47 GBP Regular priceUnit price per£2.47 GBP -
Vendor:HartmannHartmann Dermaplast® Active Cool Fix Self -cooling support bandage | Pack (1 piece)
Regular price £4.08 GBPSale price £4.08 GBP Regular priceUnit price per£4.08 GBP -
Vendor:HansaplastHansaplast ABC® heat pavement capsicum | Pack (2 pieces)
Regular price £10.22 GBPSale price £10.22 GBP Regular priceUnit price per£10.22 GBP -
Vendor:Holthaus Medical GmbH & Co. KGSingle-use cold compress, 14 x 18 cm | Foldable box (1 piece)
Regular price £1.15 GBPSale price £1.15 GBP Regular priceUnit price per£1.15 GBP -
Vendor:ARNOWAARNOMED INSTANT COLD COMPRESS Ready-to-use instant cooling compresses
Regular price From £2.51 GBPSale price From £2.51 GBP Regular priceUnit price per£2.51 GBP -
Vendor:Holthaus MedicalHolthaus Ypsimed cold / warm compress 13 x 14 cm | Pack (2 pieces)
Regular price £2.58 GBPSale price £2.58 GBP Regular priceUnit price per£2.58 GBP -
Vendor:Holthaus MedicalHolthaus heat pavement, 9.5 x 13 cm - 1 piece | Pack (1 piece)
Regular price £1.38 GBPSale price £1.38 GBP Regular priceUnit price per£1.38 GBP -
Vendor:Holthaus MedicalHolthaus Ypsimed cool spray
Regular price From £3.56 GBPSale price From £3.56 GBP Regular priceUnit price £23.73 per l£3.56 GBP -
Vendor:HartmannHartmann Dermaplast® Active Instant ICE instant cooling bag
Regular price From £3.31 GBPSale price From £3.31 GBP Regular priceUnit price per£3.31 GBP -
Vendor:ARNOWAARNOMED COLD/WARM PACK Reusable cold/warm compresses
Low stockRegular price From £2.20 GBPSale price From £2.20 GBP Regular priceUnit price per£2.20 GBP -
Vendor:HartmannHartmann Dermaplast® Active Cool Patch cooling patch, self -cooling, 10 x 14 cm | Pack (1 piece)
Regular price £7.66 GBPSale price £7.66 GBP Regular priceUnit price per£7.66 GBP -
Vendor:HartmannHartmann DermaPlast® ACTIVE Cool Gel - 100 ml | Package (100 ml)
Low stockRegular price £7.73 GBPSale price £7.73 GBP Regular priceUnit price £77.30 per l£7.73 GBP -
Vendor:HartmannHartmann DermaPlast® ACTIVE Warm Cream - 100 ml | Package (100 ml)
Regular price £8.38 GBPSale price £8.38 GBP Regular priceUnit price £83.80 per l£8.38 GBP -
Vendor:3M Deutschland GmbHScotchgard™ Extra-Strong Water-Repellent Spray, 400 ml, 1 can | Package (400 ml)
Regular price £8.30 GBPSale price £8.30 GBP Regular priceUnit price £20.75 per l£8.30 GBP
Therapeutic supplies include practical products for treatment, care, support, and therapeutic applications. These items are ideal for medical practices, nursing facilities, hospitals, rehabilitation centers, care facilities, and home care needs.
At Altruan, your hygiene wholesaler, you’ll find therapy supplies for professional needs and everyday use. Whether for medical care, supportive care, or therapeutic applications—the right products help streamline processes and ensure reliable care.
Discover therapy supplies at Altruan now and conveniently order the right products for medical practices, nursing, care, and professional hygiene online.
